fbpx

Diyetisyenler ve Sosyal Medya Kullanımı

Şu anda dünya çapında 3.484 milyar aktif sosyal medya kullanıcısı var ve bu sayı her geçen gün giderek artıyor. Türkiye’de nüfusun % 63’ü aktif sosyal medya kullanıcısı (52 milyon kişi). Her meslek grubunun olduğu gibi diyetisyenlerin de sosyal medyada aktif olmasının önemi aşikar.

Kabul ediyoruz ki sosyal medya tam anlamıyla istikrarlı bir oyun alanı değil. Değişken algoritmalar, kaldırılan ya da yeni gelen özellikler, gündemden ötürü farklılaşan sosyal mecra kullanımları, belki de yasaklar… Bu nedenlerden ötürü tüm yumurtalarınızı belirli bir platformda toplamamanızı, tek bir sepete koymamanızı şiddetle öneriyoruz. Bunun yanı sıra her zaman geçmiş yayınları veya fotoğrafları yedeklediğinizden emin olun, çünkü içeriğinizin yarın orada olup olmayacağı garanti değil.

Tabii ki konu sosyal medya olduğunda her şey bu kadar kasvetli ve kötü değil.

Sosyal medya mecralar; potansiyel müşterileriniz, araştırmacılar ve medya ile bağlantı kurmanız için sizlerin modern yüzü.

Tüketicinin sosyal medya platformlarında beslenmeyle ilgili bilgi ve hizmetlere yönelik artan arayışı, eğitimli beslenme uzmanları / diyetisyenler için bir fırsattır.

Sosyal medyada tüketicilere veya müşterilere güvenilir ve açık temelli beslenme bilgi ve hizmetlerinin yaygınlaştırılması ve sunulması için sosyal medya trendlerini takip etmek ve sosyal medyayı doğru ve etkili bir şekilde kullanmak önemlidir.

Sosyal medya trendlerini takip etmek, platformlarınızdan en iyi şekilde yararlanmanın ve oluşabilecek sorunları yönetmenin önemli bir parçasıdır.

Sosyal medya trendlerini takip ettiğinizde;

  • Kitlenizle bağlantı kurmanın ve mesajınızı onlara ulaştırmanın en iyi yolunu öğrenirsiniz
  • Proaktif olarak hangi büyük değişimlerin olduğunu takip edebilir; böylece siz ve işiniz için büyük bir platformda, hazırlıksız yakalanmazsınız
  • Beslenme konusundaki yanlış bilgilendirmeler konusunda sesinizi duyurmada etkili olursunuz.
  • Ne için en çok çaba harcayacağınızı bilmek için platformlarınızda neyin işe yarayıp neyin işe yaramadığını öğrenirsiniz.

Sosyal medya trendleri takip etmek için 3 temel ipucu;

  • Takip etmek için bir “uzman” bulun. Belki serbest bir çalışan veya alanında uzman bir halkla ilişkiler-sosyal medya ajansı.
  • Bir sosyal medya platformu yeni bir özellik yayınladığında, öğrenmek için hızlı bir arama yapın. Bu özelliği kendi hesabınıza nasıl dahil edebileceğinizi, bu özellikle birlikte stratejinizi ne yönde değiştireceğinizi keşfedin ve kullanın.
  • Çevrimiçi sosyal medya eğitimlerine veya güncellemelerine katılın.

Alanınızda bir marka olmak için sosyal medyada geçirdiğiniz zamanın, bir etki-fayda yaratmasını sağlamak şarttır.

Türkiye’de ortalama bir kişi günde 2 saat 46 dakikasını sosyal medyaya harcamaktadır. Bu nedenle danışanlarınızla ve potansiyel müşterilerinizle bağlantı kurmanız, sosyal medya mecralarını iyi kullanmanızdan geçer.

Güzellikle…

Beauty Pr Team

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.