fbpx

Kriz Zamanlarında Sosyal Medya İletişimi

COVID-19’un ortaya çıkışından bu yana, dünyada virüs hakkında milyonlarca Tweet atıldı ya da başkaları tarafından atılanlar Retweet edildi. Her 45 milisaniyede bir COVID-19 ile ilgili Tweet gördüğümüz şu günlerde #Coronavirus şimdiden 2020’nin en çok kullanılan ikinci hashtagi oldu.

Hepimizin yaşanılan bu yeni gündemde, markalarımız için endişe halinde olmamız çok normal. Farklı bir yeni gerçekliğe alışmamız ve hepimizin hem hayatlarımız hem de markalarımız için yeni bir yön düşünmemiz gerektiğini kabul etmemiz gerekiyor.

Sosyal medyanın kriz iletişiminde önemli rol oynayan bir platform olduğunu biliyoruz ve müşterilerinizle, çalışanlarınızla ve daha geniş ekosistemle böyle zamanlarda iletişim kurmanız için elimizde şu an daha güçlü bir araç yok.

Markanız için bu kriz döneminde neler yapabileceğinize birlikte bir göz atalım:

Şu an markam için uygun olan nedir?

Markanızı yeni baştan tanıyın. Bu, başkalarının ne yaptığına bakmak ve kopyalamak değildir. Bu, markanızın insanların yaşamlarında oynadığı benzersiz rolü, bunun nasıl değiştiğini ve markanızın bu kriz sırasında takipçilerine nasıl yardımcı ve faydalı olabileceğini anlamakla ilgilidir. Aynı zamanda örnek olarak liderlik etmek ve işiniz için mantıklı olan doğru şeyi yapmak için fırsatlar takip etmektir.

Güncel kalın.

İşler hızla değişiyor, dün iyi bir mesaj gibi hissettiğiniz şeyler bugün doğru olmayabilir. Haberleri ve konuşulanları yakından takip edin ve cevaplamadan veya yayınlamadan önce içeriği göz önünde bulundurduğunuzdan emin olun. Ve unutmayın, bazen hiçbir şey söylememek daha iyidir.

Kullandığınız iletişim dilinin tonuna dikkat edin.

Tıpkı insanlar gibi markalar da gündeme göre tonlarını değiştirmeli ve geliştirmelidir. Empati, anlayış ve hatta bazı mizah türleri etkili olabilirken, şu anda sinsi veya alaycı olmak için hiç iyi bir zaman olmayabilir.

En iyi yol, insanların ve müşterilerinizin söylediklerini dinlemek ve bunu iletişim tonunuza uygun şekilde yansıtmaktır.

Müşterinizin davranışındaki değişiklikleri tahmin edin.

Şu an hepimizin gündemi evde kalmak olduğundan, müşterilerimizin ihtiyaçlarını ve işinizle nasıl etkileşimde bulunabileceklerini etkileyebilecek bir takım davranış değişiklikleri yapmamız gerekir.

E-ticarete verilen ağırlık, canlı yayınlar, online eğitimler, tele-konferanslar… Müşterilerinizle bağlantı kurmanın yeni yollarını öğrenin.

Bu süre zarfında nasıl iletişim kuracağınızı anlamak için, kendinize sormanız gereken birkaç soru var:

-Markanızla bağlantı kuran kişileri sosyal medyada artırabilecek olumlu hikayeler paylaşabilir misiniz?

-Kriz için kendi bünyenizde olumlu girişimleriniz var mı?

-Topluluğunuzu sosyal medyada bir araya getirebilir misiniz?

-Geçmiş tecrübelerinizi müşterilerinizle paylaşabilir misiniz?

-Her şey normale döndüğünde yapacaklarınızı şimdiden planlayabilir misiniz?

Güzellikle…
Beauty Pr Team

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.